Wypełniacze - kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmie człowieka. Niestety jego ilość spada wraz z wiekiem (średnio 1 -2% w ciagu roku po 30 r. ż.), przez co skóra staje się sucha i bardziej wiotka. Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego przeznaczony jest dla osób, chcących poprawić elastyczność i nawilżenie swojej skóry. Stosowany jest również w celu naturalnego wypełnienia zmarszczek i fałd, jakie tworzą się wraz z upływem lat.

Wskazania

 • Przywracanie utraconej objętości twarzy oraz poprawa jej zarysu, modelowanie: tzw. (wolumetria)
 • Wypełnianie zmarszczek i fałdów (m.in. wokół oczu czy fałdów nosowo-wargowych, linie marionetki)
 • Rewitalizacja skóry twarzy, szyi, dekoltu i rąk
 • Korekta nosa
 • Modelowanie i powiększanie ust
 • Uwydatnienie kości jarzmowych (policzkowych)
 • Przywrócenie utraconej objetości warg sromowych większych

Efekty

Efekty zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego są bardzo naturalne. Zaraz po wstrzyknięciu dana okolica skóry od razu zwiększa swoją objętość. Tuż po zabiegu skóra może być obrzęknięta i zaczerwieniona, objawy te ustępują jednak od 2 do 3 dni. W tym czasie pacjent nie jest wyłączony ze swoich codziennych obowiązków. Optymalny efekt widoczny jest po ok. 2-4 tygodniach, w tym czasie cząsteczki kwasu wiążą wodę.
W związku z tym, że cząsteczki kwasu rozkładają się w organizmie, całościowy efekt utrzymuje się do ok. 6-12 miesięcy. Po tym czasie można powtórzyć zabieg.

Szczegóły zabiegu

Przed zabiegiem przeprowadzany jest wywiad lekarski w celu ustalenia wskazań bądź przeciwskazań dotyczących zabiegu. Lekarz dobiera odpowiedni preparat, okolice oraz sposób podania. Na około 30-60 minut przed planowaną iniekcją nakładany jest krem miejscowo znieczulający. Zabieg nie wymaga wcześniejszej próby uczuleniowej. Wypełniacz mający konsystencję żelu wprowadzany jest do tkanek za pomocą igieł lub kaniul. Użycie kaniuli ( tępo zakończona igła) zmniejsza ryzyko uszkodzenia naczyń bądź nerwów, i związanych z tym powikłań. Igła natomiast daje lekarzowi możliwość większej precyzji, np. w celu wypełnienia pojedynczych, mniejszych zmarszczek, czy nadania ustom idealnego kształtu.
Zaraz po wstrzyknięciu kwas zaczyna wiązać wodę a skóra staje się bardziej elastyczna. Efektem jest powiększenie i wypełnienie, dzięki czemu zmarszczki stają się bardziej wygładzone. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, ponieważ do jednej cząsteczki może się przyłączyć ok. 1000 cząsteczek wody. Oznacza to, że żel „pęcznieje”, podnosząc skórę. Na koniec zabiegu lekarz modeluje skórę ugniatając znajdujący się pod nią żel. Czas utrzymania się preparatu w tkankach zależny jest od wieku i trybu życia pacjenta, jak również od mimiki, rodzaju użytego preparatu czy ekspozycji na promienie UV. Zanikanie wypełniacza jest korzystnym działaniem, ponieważ efekt jest odwracalny.

Zalety

 • Niskie ryzyko wystąpienia powikłań
 • Doskonały do wypełnienia zmarszczek
 • Natychmiastowe i naturalne efekty
 • Stymuluje komórki do produkcji kolagenu
 • Zabieg niechirurgiczny
 • Poprawia elastyczność i jędrność skóry
Ilość zabiegów potrzebnych, by uzyskać efektJeden – zabieg można powtarzać po utracie efektu
Jak długo utrzymuje się efekt?W zależności od czynników indywidualnych pacjenta 6-12 miesięcy
Przygotowanie do zabieguBrak specjalistycznego przygotowania
Czas trwania zabieguOk. 15-20 minut
Czy zabieg jest bezbolesny?Tak, czasami pacjenci odczuwają niewielki dyskomfort
ZnieczulenieWymaga znieczulenia miejscowego za pomocą aplikacji kremu
Jak będę wyglądać po zabiegu?Zaczerwienienia, siniaki i obrzęk do ok. 2-3 dni po zabiegu
RekonwalescencjaPo zakończeniu zabiegu pacjent może powrócić do swojej codziennej aktywności
Główne zalecenia po zabieguPrzez ok. 2 tygodnie należy unikać silnego nagrzewania (sauna) oraz nasłonecznienia
Główne przeciwwskazaniaChoroby o podłożu autoimmunologicznym, skłonność do powstawania blizn przyrostowych, ciąża, karmienie piersią, stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik), podrażnienia i uszkodzenia skóry, nadwrażliwość na kwas hialuronowy

Wolumetria – modelowanie owalu twarzy bez skalpela

Za pomocą wolumetrii, czyli zabiegu liftingu i modelowania konturów twarzy przy użyciu kwasu hialuronowego jest możliwe przywrócenie utraconej objętości, właściwych rysów i owalu twarzy. Efekty widoczne są natychmiast po zabiegu.

Wypełnianie okolicy oka (dolina łez) W nieuniknionym procesie starzenia się okolic oczu ogromną rolę odgrywa zanik tkanki podskórnej, wiotczenie skóry oraz mięśni. W wyniku zmian w obrębie oczodołu oraz policzków powstają  tzw. „kurze łapki”, czyli zmarszczki rozchodzące się promieniście od zewnętrznych kącików oczu. Natomiast w wyniku zapadania się skóry w okolicy oczu powstaje zagłębienie, (prowadzące od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka), owo zagłębienie pacjenci nazywają „dołami pod oczami”, w medycynie estetycznej funkcjonuje określenie „doliną łez”. Każdy z nas w różnym dla siebie wieku zauważa pojawiające się z wiekiem zmiany. Warto na nie reagować zawczasu, ponieważ zmarszczki okolic oczu w połączeniu ze zwiotczałą i opadającą skórą dolnych powiek, nadają oczom i twarzy smutnego, zmęczonego wyrazu.